Blog

BAŞKENT ANKARA

BAŞKENT ANKARA

Ankara, 1920 yılından bu yana Türkiye’nin başkentidir. Ancak bundan çok daha köklü bir tarihe sahiptir. İnsanlık tarihinde beş bin yıllık geçmişi olan Ankara, Anadolu’nun ortasında yer alması sebebiyle burada kurulmuş onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sırayla, Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer almıştır. Türkiye’nin ikinci en büyük kenti olan Ankara’nın  nüfusu 2019 itibarıyla 5.639.076 kişidir. Çevredeki yerleşim birimleriyle bu sayı altı milyona yaklaşır.  Ankara içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesinin en kalabalık ilidir.

Ankara ismi, Frig dilinde “gemi çapası” anlamına gelir. Ankara’da yapılan birçok arkeolojik çalışma Ankara’daki Roma İmparatorluğu hâkimiyetinde kullanılmış bozuk paralar üstünde gemi çapası simgesi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bir dönem Ankara, Angora ismiyle anılmakta ısrar edildiyse de Türkiye Cumhuriyeti’nin 1930 yılında aldığı kararla yurtdışından Angora adresli mektupların sahiplerine ulaştırılmayacağı bildirildi ve bundan böyle dünyada şehrin adı Ankara olarak kabul edildi.

Sadece MÖ 7. Yüzyılda Anadolu’ya hâkim olan Lidyalıların Ankara’da tahıl üretimi, hayvancılık, zeytinyağı ve şarap üretimi yaptığı bilinir. MÖ 25. Yıldan MS 395 yılına kadar Romalılar ve hemen sonrasında Doğu Roma İmparatorluğu Ankara’da üstünlük sağlamıştır. Selçuklu İmparatorluğunun 1071’de sınırlarını Anadolu’nun içlerine kadar genişletmesiyle Ankara Selçuklu yönetimi altına girer ve iki yüzyıl boyunca şehirde ticaret gelişir. Nitekim Ankara, İpek Yolu üzerinde bulunması sebebiyle her daim ticaret alanında önemli bir yere sahiptir. Şehirde göreceğiniz birçok han eski zamanlarda oradan geçen tacirleri ağırlamıştır.

1302 yılında Osmanlılar Ankara’yı sınırları içine alır. Böylece, Anadolu’nun ve Ankara’nın genelinde 700 yıl sürecek Osmanlı idaresi başlar. Osmanlı döneminde, kamu hizmeti olarak şehre hiç olmadığı kadar cami ve hamam inşa edilmiştir. 1841 reformlarıyla Osmanlıda eyalet sistemi kaldırılınca Ankara’ya vilayet statüsü verildi. 1919’da Anadolu’da bağımsızlık savaşı başlatan Mustafa Kemal ATATÜRK, Ankara’yı milli mücadeleyi yöneteceği merkez olarak seçmiş ve hemen akabinde burada yeni bir meclis açmıştır. Artık gayri resmi olarak başkent Ankara’dır. 1923 yılında TÜRKİYE  bağımsız bir devlet olarak kabul edilmiştir. Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’yı Ekim ayında resmi olarak başkent ilan eder ve bu karardan sadece 16 gün sonra, 29 Ekim’de Türkiye Devletinin Cumhuriyet rejimi ile idare edeceği ilan edilir.

Özellikle 1950’li yıllardan sonra Ankara, Anadolu’dan çok fazla göç aldığı için 1984 yılında büyükşehir statüsüne geçmiştir. Böylelikle nüfusun ihtiyaçları gereği daha çok altyapı çalışması yapılmıştır. Ankara’da 15. Yüzyıldan bu yana kullanılan hamamlar dışında bölgenin coğrafi zenginliği gereği birçok kaplıca bulunmaktadır.

2010 yılında, biri mavi diğeri yeşil gözlü meşhur Ankara kedisi şehrin simgesi haline getirilir. Ankara kedisi dışında Ankara keçisi de yününün ipekle yarışacak yumuşaklığı sayesinde ünlüdür ve tekstil sektörünü kuvvetlendirir.  Sevgi çiçeği isimli çiçek Dünyada sadece Ankara’da yetişmektedir. Bu yüzden kanunla koruma altına alınmıştır.

Ankara’nın dünyada 40 tane kardeş şehri vardır. Bunlardan bazıları: Kahire, Havana, Bakü, Pekin, Bükreş, Budapeşte, Lefkoşa, Moskova, Saraybosna ve Zagreb’dir.

Ankara, 53 müzesi,  arkeolojik alan ve tarihi kalıntıları, opera ve bale salonları, kendine has mutfağı, şenlik ve festivalleri, Atatürk Orman Çiftliği, kaplıcaları yeşil alanları ve mesire yerleri ile yerli ve yabancı misafirlerini bekliyor.

2022 © Tüm hakları saklıdır.

Online Rezervasyon